Olejowanie włosów u dzieci – czy i jak się za to zabrać?

Temat budzący kontrowersje, który szerokim echem obił się w mediach społecznościowych po wpisie jednej z blogerek o tym, jak pielęgnuje włosy kilkuletniej córki.

Czy można olejować włosy dzieci? Jaki olej wybrać w takiej sytuacji? Czy to w ogóle bezpieczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czy można olejować włosy u dzieci?

Oczywiście, że można. Olejowanie włosów jest metodą bezpieczną na tyle, że sprawdzi się także u dzieci. Szczególnie w przypadku pielęgnacji dziecięcych, delikatnych, jasnych włosów ważne jest, aby produkt pielęgnacyjny był naturalny i pozbawiony jakiejkolwiek chemii. Nikt nie chce przecież zaszkodzić dziecku, ale jednocześnie każda mama pragnie, żeby jej pociecha miała piękne, długie i zadbane włosy. Olejowanie włosów u dzieci sprawdza się tak samo, jak u dorosłych. Można je porównać do nakładania oliwki dziecięcej na całe ciało – skoro pielęgnujemy wrażliwą skórę dziecka, dlaczego nie pielęgnować również włosów?

Od kiedy zacząć olejowanie u dzieci?

Na forach internetowych pojawiają się pytania na o to, czy można olejować włosy dzieciom np. po 18 mies. życia, pod którymi pojawia się fala krytyki. Dla jednych olejowanie włosów małym dzieciom nie jest normalne, inni uważają to za normę. Nie ma zasady, co do wieku, w jakim można zacząć olejować włosy dzieciom – także niemowlętom nie zaszkodzi kilka kropli oleju roślinnego na włosach. We wszystkim trzeba zachować rozwagę.

Jak olejować włosy dziecku?

Metoda nakładania oleju jest kluczowa. Jak już było wcześniej zaznaczone, dziecięca skóra jest bardzo wrażliwa, a włosy delikatne, więc aplikacja oleju nie może odbywać się tak samo, jak u dorosłych. Nie nakładamy dzieciom oleju na gorąco, nie robimy wcierek, nie pielęgnujemy olejem na całej długości i nie używany olejów obciążających. Najlepsza metoda olejowania dziecięcych włosów to delikatne wmasowanie 1-2 kropli wybranego oleju palcami w skórę głowy i roztarcie resztek pozostałych na dłoniach w wilgotne pasma.

Jaki olej kupić do dziecięcych włosów?

Wybór oleju do pielęgnacji włosów dziecka to jeszcze trudniejsza kwestia niż wtedy, kiedy zastanawiamy się, jaki olej kupić do olejowania swoich włosów. Małe dziecko nie powie nam, jak będzie czuło się po nałożeniu oleju, dlatego ważna jest obserwacja. W pielęgnacji dziecięcych włosów stawiajmy przede wszystkim na oleje delikatne, nieobciążające, szybko wchłaniające się, lekkie i bezzapachowe. Nie zapominajmy, żeby były najwyższej jakości – nierafinowane i wytłaczane na zimno. Lepiej zapłacić więcej, a mieć pewność, że nakładamy na włosy dziecka sprawdzony produkt. Zawsze przed właściwym olejowaniem dziecięcych włosów zróbmy próbę uczuleniową np. nanosząc kropelkę oleju na ramię dziecka. Jeśli pojawią się jakieś zmiany, olejowanie odpada.