Olejowanie włosów – jaki olej kupić, aby był skuteczny?

Olejowanie włosów to świetny sposób na naturalne wzmocnienie, odżywienie i pielęgnację włosów bez użycia szkodliwych i naszpikowanych chemią produktów kosmetycznych. Ekologiczne metody pielęgnacji, takie jak olejowanie włosów, są nie tylko modne, ale również bezpieczne, skuteczne i niedrogie. Ceny olejów do włosów nie są wysokie, a ich wydajność spora.

Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo tylko regularne olejowanie może przynieść oczekiwane efekty.

Metoda pielęgnacji włosów olejami roślinnymi znana jest już od wielu wieków. W różnych zakątkach świata stosuje się ją ze względu na tradycję albo z uwagi na przyzwyczajenie do naturalnych metod pielęgnacji. Tam, gdzie oleje są popularne (tak jak np. olej arganowy w Maroku) nie ma problemu z tym, aby dostać odpowiedni do olejowania produkt wysokiej jakości, a więc sięga się po niego zupełnie naturalnie. Warto podkreślić, że w różnych rejonach świata popularne są różne oleje. Możemy czerpać inspiracje z wielu kultur i sięgać po różne rodzaje olejów do włosów dopasowując ich właściwości do swoich potrzeb.

Czym kierować się przy wyborze oleju odpowiedniego do olejowania naszych włosów? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii – jaka jest cena oleju do włosów, z jakiej rośliny pozyskano ten olej, w jaki sposób go wytłaczano i jakie składniki odżywcze w nim znajdziemy.

RODZAJ I CENA

Ceny olejów do włosów bywają bardzo różne – od 2 zł za olej rycynowy, do kilkudziesięciu złotych za taką samą pojemność oleju arganowego. Zawsze należy wziąć pod uwagę swój budżet i nie kupować najdroższych olejów do włosów na samym początku przygody z olejowaniem, bo będą to prawdopodobnie zmarnowane pieniądze.

Do olejowania włosów polecane są różne oleje roślinne, choć można wśród nich wyróżnić kilka najpopularniejszych, m.in. olej kokosowy do włosów przesuszonych i zniszczonych, olej rycynowy stymulujący wzrost włosów, olej ze słodkich migdałów idealny dla matowych pasm, oliwa z oliwek silnie nawilżająca, olej jojoba przeciwko łupieżowi, a także wielozadaniowe oleje indyjskie np. brahmi, amla lub bhringraj.

SPOSÓB POZYSKIWANIA

Równie ważna jak rodzaj, jest jakość oleju do włosów. Te same oleje roślinne do włosów różnych marek mogą się znacząco różnić między sobą, ponieważ pozyskuje się je i oczyszcza w inny sposób. Świetnie można zaprezentować to na przykładzie oleju kokosowego – nierafinowany tłoczony na zimno olej jest bogatszy w składniki odżywcze, a więc nadaje się do olejowania, a wersja rafinowana będzie odpowiednia do spożycia. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku innych olejów – te nieoczyszczone są odpowiednie do olejowania, a tłoczenie na zimno zawsze oznacza lepszą jakość, bo pod wpływem ciepła oleje nie tracą właściwości.