Czy olejować włosy z tendencją do łupieżu?

Łupież dotyka zaskakująco dużej liczby kobiet. Na rynku dobrze sprzedaje się mnóstwo produktów do pielęgnacji włosów z tendencją do pojawiania się łupieżu. Nie znajdziemy jednak zbyt wielu odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób pielęgnować włosy w trakcie walki z tym schorzeniem. Czym wspierać pielęgnację włosów z łupieżem? Czy stosować naturalne produkty pielęgnacyjne np. oleje? Czy olejowanie szkodzi włosom z łupieżem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Jedną z przyczyn pojawiania się łupieżu na włosach jest zbyt obfite wydzielanie się łoju na skórze głowy.

Zastanawiając się chwilę nad tym łatwo dojść do wniosku, że olej będzie bardzo złym pomysłem, bo jest kolejnym tłuszczem, który zaaplikujemy skórze oprócz naturalnego sebum. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrany do problemu olej roślinny lub naturalna wcierka z ekstraktów roślinnych to bardzo dobry pomysł na wsparcie walki z łupieżem. Dlaczego?

Naturalne oleje roślinne wspierają włosy i skórę głowy zapewniając jej prawidłowe nawilżenie oraz odżywienie. Właściwości wyciągów roślinnych nie powinny być zaskoczeniem. Bogate w wiele witamin, proteiny, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i popularne minerały (wapń, magnez, cynk, sód, potas itp.) oleje, które zawierają czasami także dodatkowe składniki (np. beta-karoten, błonnik, koenzym Q10), to idealny sposób na złagodzenie przesuszającego działania szamponów przeciwłupieżowych. Włosom w trakcie kuracji przeciwłupieżowej potrzebne jest odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a olejowanie może go dostarczyć. Jakie oleje wybrać?

W przypadku problemów z łupieżem nie każdy olej będzie odpowiedni. Warto przeczytać najpierw nieco więcej na temat właściwości danego oleju, aby nie nasilić objawów choroby. Dla włosów z tendencją do pojawiania się łupieżu najlepsze będą takiej preparaty roślinne, jak: olej łopianowy, indyjskie oleje do włosów (np. Khadi lub Sesa), olej geraniowy, olej rozmarynowy, olej z drzewa herbacianego, olej sandałowy, olej lawendowy oraz olej cytrynowy. Oprócz olejów roślinnych pomocne mogą być też inne, czyste ekstrakty m.in. z siemienia lnianego, pokrzywy, aloesu, szałwii, skrzypu polnego albo kłącza tataraku.

Ważne przy aplikacji oleju na włosy dotknięte tą chorobą dermatologiczną jest, aby nie trzymać go na włosach zbyt długo. Optymalny czas dla wniknięcia składników odżywczych w skórę to pół godziny, więc warto olej aplikować ok. 30 minut przed myciem głowy. Istotna jest również ilość oleju (nie powinno się nakładać go zbyt wiele) oraz jego zmywanie (skórę trzeba dokładnie oczyścić z pozostałości oleju).