Podstawowe metody olejowania włosów – jak nakładać olej?

Olejowanie włosów to coraz popularniejszy sposób na piękne, zadbane i lśniące włosy. Z miesiąca na miesiąc coraz chętniej sięgamy po produkty naturalne pochodzenia roślinnego, bo wiemy, że są skuteczne. Z tego powodu olejowanie wciąż zyskuje zwolenników i coraz więcej chcemy wiedzieć na temat tego sposobu pielęgnacji włosów.

W tym artykule na tapet bierzemy metody olejowania. Jak olejować włosy? Jakie są metody aplikacji oleju na włosy?

OLEJOWANIE NA SUCHO

Najpopularniejsze – głównie ze względu na fakt, że najprostsze – jest olejowania włosów na sucho. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, w tym przypadku wybrany olej roślinny aplikuje się na suche włosy. Najlepiej robić to na około pół godziny (lub dłużej) przed myciem włosów, ponieważ większość olejków natłuszcza włosy i konieczne jest późniejsze mycie głowy. Jak aplikować olej? Dłonią bezpośrednio na suchą skórę głowy i włosy, przy czym warto wykonać delikatny masaż głowy, aby zapewnić lepszą wchłanialność produktu. Warto pamiętać o dokładnym pokryciu każdego pasma olejkiem. Na czas pozostawienia oleju na włosach można związać włosy w kok lub zawinąć w ręcznik.

OLEJOWANIE NA MOKRO

Jedyną różnicą między olejowaniem na sucho i na mokro jest stopień wilgotności włosów. W przypadku olejowania włosów na mokro należy przed nałożeniem oleju zwilżyć włosy. Możemy olejować na mokro przed myciem, ale lekkie i dobrze wchłaniające się olejki świetnie sprawdzą się też nałożone na mokre, umyte włosy. Warto zapamiętać, że olej wchłania się w mokre włosy dłużej, a więc czas, w którym pozostawiamy olej na włosach, musi być odpowiednio dłuższy – nawet do półtorej godziny. Po tym czasie olej także zmywamy szamponami bez SLS-u.

OLEJOWANIE W MISCE

Najwięcej pytań związanych jest z olejowaniem włosów w misce. To przyjemna i dość prosta metoda, choć nadal krąży o niej wiele nieprawdziwych informacji i z tego względu nie jest aż tak popularna. Jak wykonać olejowanie włosów w misce? Do dużej miski należy wlać ciepłą wodę (pod wpływem wyższej temperatury łuski włosa się otworzą, a składniki odżywcze zostaną lepiej i szybciej wchłonięte) i dolać 1-3 łyżek stołowych wybranego oleju. Można oczywiście zastosować mieszankę różnych olejów, a nawet dodać olejków eterycznych dla właściwości aromaterapeutycznych. To, co dodamy do wody, to indywidualna kwestia.

W delikatnie połączonej mieszance wodno-olejowej powinno się zanurzyć całe włosy i moczyć je kilka minut (raczej nie więcej niż 5). Po tym czasie włosy trzeba wyjąć z wody, ostrożnie odsączyć i zawinąć w bawełniany ręcznik, który wchłonie nadmiar wody. Zawinięte w turban z ręcznika lub foliowy czepek, naolejowane włosy pozostawiamy w takim stanie na około godzinę, a następnie dokładnie myjemy szamponem bez silikonów.